HTML

Séták Fannival

Séták erre-arra, itt-ott.

Friss topikok

Műjégpálya épülete kívülről

2012.05.10. 17:08 Molnár Simon

 

A Műjégpálya épületének felújított főbejárati része

Itt volt az ideje, hogy gyermekem anyjának egy kis szabad időt biztosítsak az egész napos babázás alól való felszabadítással, hogy végre takaríthasson és előkészülhessen a vasárnapi keresztelőre; ezért Fannival sétálni mentem. Az alábbi szöveg nem lineárisan követi a sétát.

A főbejárat középső bejárata

In medias portas

Az épület főbejárata falba vasalt, szinte préselt féloszlopokkal díszített homlokzatú; semmi korcsolyázó pökhendiség, sapkadobáló vidámság. Középre orientált aszimmetrikus korlátok, kényelmetlenül a lépcsősor nem túl széles fogadószintjére nyíló, keskenynek tűnő bejáratok; a kifelé dudorodó homlokzat inkább mintha kijárat lenne.

A látogató itt kerekes eszközzel (kerekesszék, babakocsi) feljutni nem fog; magától kell megtalálnia a lifteket, vagy a felhajtót, mert semmi nem mutat utat a korcsolyázni érkezők tolongásában.

A lépcső pihenője sötétedés utáni megvilágításban.
A bejárat előtti rész homályban marad


 

A képen látható, főbejárat balján induló, ívelt rampe avec la Sphere (“felhajtó a gömbbel” - a gömbről később) lehet, hogy a kerekes feljutást hivatott elősegíteni, de aljánál, az ív takarásából nem látható, hogy fentről elindult-e már valaki, aki szintén nem látja az alanti indulót, így majd félúton találkoznak a meglehetősen keskenyre szabott rámpán, és eldöntik, melyikük hátrál meg.

Visszatérve a főbejárathoz, Fanni is láthatja, hogy sem a dísztelen ajtók egyszerűsége, sem azok sörözőajtó-vörös színe a reájuk passzintott aranyló rézhullámmal együtt nem illeszkedik a falak igen világos homokkő színéhez és díszítésük ritmusához; a teret összekötő funkciót pedig olyan “szűken” teljesítik a bejáratok, hogy az áthaladás nem lehet élmény, csak stressz - talán a benti állapotokra készít fel?

Tág térből szűk nyíláson megkövetelni az áthaladást, különösképpen egy szórakoztatás, sport céljára épült, tömegeket kiszolgálni szándékozó létesítménybe, nem ésszerű kikötés. A közvetlenül érintkező Hősök tere tágassága és nyitottsága, a Városliget százéves open-for-all levegője direkt ellentmondásban van a bejárati ajtók a Millennium idején esetleg érvényes antropometriai értékekre szabott méretezését megtartani látszó bejáratokkal. Ráadásul éppen ez a szűkösség gyengíti azt az érvet, mely szerint tűzbiztonsági okokból nyílnának a bejárati ajtók kifelé: egyiken sem fér ki egyszerre két ember.

A rézhullám talán a bejárat oldalánál lévő fal és az oldaláig felfutó alacsony fal magasságkülönbségét átvezető hullám díszítésre válaszol

A rézhullám talán a bejárat oldalánál lévő fal és az oldaláig felfutó alacsony fal magasságkülönbségét átvezető hullám díszítésre válaszol

 

Lámpatestek

A lámpatest csupaszsága és matt fekete színe bántóan hat ezen a felületen; igénytelenül felújított parasztbarokkot idéz.

(A térfigyelő kamera - bezzeg - észrevehetetlenül diszkrét mimikrivel álcázva pásztáz.)

A felújítás előtti állapotnál azonban mindenképpen szerencsésebb, mert megszabadítja a lámpától a Budapesti Korcsolyázó Egylet így levegőhöz jutó címerét.



 

 

Napfényben oda nem illően, idegenül sorjázik az ívelt épületszárnyakon, mint egy másik valóságból ide igyekvő, de a falban megrekedt űrhajó fúvókái, amelyeket sajnos nem lehet eltávolítani. De valószínűbb, hogy valamelyik vizesnyolcast elszalajtották az OBI-ba, hogy hozzon kültéri, falra szerelhető lámpát, de gyorsan és 20-at. Ez fért be a keretbe és a Daciába.

 

 

Sötétedés után így néz ki

Barnabással és Alizzal alkonyatkor visszamentem még néhány képet készíteni. Az alig megvilágított járda elől a Hősök tere fényeit kisebb csoport növény veszi el. Így jobban érvényesül, hogy a köríves lámpatestek fekete gyűrűbe foglalják a kivetülő fehér fényt, mint függönyelkötők a fehér drapériát.


A teraszt takaró mellvéd kivilágításáról most a Hősök tere, és az itt kanyarodó járművek gondoskodnak, hullámokban furcsa árnyjátékot vetítve a kövekre.

 

Darázsderék

Most, hogy ezeket leírom, megnéztem a Műjégpálya honlapját (http://www.mujegpalya.hu, ahol ezt olvastam:

 

A főépület képessé válik a főváros kiemelt területére érkező külföldi és belföldi vendégeket kiszolgálni, létrejön a turistákat kiszolgáló fogadóközpont számtalan, a Városligetben eddig hiányzó funkciókkal. Feladata a Városliget és Hősök tere környezetébe érkező turisták Bp és térsége, valamint a Városliget más intézményeinek turisztikai, kulturális, gasztronómiai és sport jellegű szolgáltatásairól teljes körű információ szolgáltatás és az ilyen intézmények, illetve programokra való belépők értékesítése. Mosdók biztosítása a Városligetbe látogatók számára. (http://mujegpalya.hu/?p=articles&articleGroup_id=6&cmi=6)

 

Ehhez a grandiózus szolgáltatási tervhez képest a bejárat előtt alig lehet levegőt venni. Az úttest járdát benyomó, kiöblösödő íve és a lépcsősor kőomlásként a járdára terpeszkedő íve egyszerre, ezen a helyen csúcsosodik ki, a lehető legkarcsúbbá szorítva a járdát és a teret; mint egy sziklából szőtt derékfűző, amit járdamama erős szuszogások és nyögések közepette próbál felidézett régi mérete szerint magára kényszeríteni. Ebbe a darázsderékba rakoncátlan halcsontként szúródik bele a négy korlátvég, a lépcsőről szondaszerű kíváncsisággal a járda fölé nyújtózva. Ráadásul egy utcai lámpaoszlop stratégiai fontosságú helyet foglal innen pár lépésre a közvilágítás biztosítása számára:

Az építkezők ezért táblával jelzik is a szűkületet!

Ha itt a megbeszélt időpontra érkezők gyülekezni kezdenek, vagy csak ketten megállnak, és miért ne állnának meg, akkor már nem lehet elférni a lámpaoszlop és a lépcsősor alja között. Ezt az oszlopot ki kellett volna emelni innen, és a járdát az úttest, vagy az úttest és a parkoló rovására szélesebbé tenni, hogy a “turistákat kiszolgáló fogadóközpont” egyszerre több ember számára is hozzáférhetővé váljék a főbejáraton keresztül. De aki itt száll ki a kocsiból, az is zavart okoz a járdán várakozók, közlekedők között.

 

 

 

Csikk-sokk

De a főbejárathoz el kell jutni valahogyan, mert az ember ritkán terem egyszercsak a főbejárat előtt. Ennek az épületnek jelentős része mentén el kell haladnia, ha nem VIP vendég, hiszen a Városligeti tó felett húzódó híd felé nyújtózó épületszárny meglehetősen hosszú, van vagy 50 méter. A híd felől érkezve az alábbi látvány fogadott, és ez fogadja az érkező “külföldi és belföld turistákat, budapesti lakosokat”.

 

Fekete szemetes a világos fal tövében. A világos fal ívét annak csúcspontján trónolva, a látványt ellenpontként fekete, henger formájú szemetes teszi tönkre, amely nem kevésbé feltűnő, mint “tarantella pók az esküvői tortán”1. Látványszemetes. Aki itt fényképezkedik, az viszi is magával. Levakarhatatlanul tapad a falra.

 

1 Slim quiet Negroes passed up and down the street and stared at him with darting side glances. He was worth looking at. He wore a shaggy borsalino hat, a rough gray sports coat with white golf balls on it for buttons, a brown shirt, a yellow tie, pleated gray flannel slacks and alligator shoes with white explosions on the toes. From his outer breast pocket cascaded a show handkerchief of the same brilliant yellow as his tie. There were a couple of colored feathers tucked into the band of his hat, but he didn't really need them. Even on Central Avenue, not the quietest dressed street in the world, he looked about as inconspicuous as a tarantula on a slice of angel food. Raymond Chandler: Farewell My Lovely

 

Közelebb érve kivehetővé válik, hogy a tárgy valójában nem szemetes, hanem a dohányzók számára odakészített csikkgyűjtő; felül multifunkciós körlappal, amely a bedobott csikkeket védi az eső ellen, és rajta a csikk elnyomható. Esetleg még a kávés poharat is rá lehet tenni, ha az eldobható. Ugyanakkor technológiai szempontból ez egy fejletlen típus; nincs önkioltós hamuzószája se, hogy mást ne mondjak.

(Állhatna ott a fal közelében egy korcsolyás lányka szobra, egy cserje, egy fényoszlop, ha már nagyon állni kell ott valaminek.) De inkább az üres, átlátszó levegő illik oda. A fal esztétikus ívébe telepíteni ezt a fekete mementót - beteges ötlet!

 

 

 

 

 

Felemás korlát

 

A főbejárati korlátot akartam még megmutatni. Ugynanazt, amely szondaként törekszik a járókelőket megpiszkálni. Az első képen látható, hogyan tereli a közönséget a középső bejárat felé. Maga a korlát azonban diszkriminatív: a két korlát közé eső részen az alsó és a felső fogódzó is használható, de a kívülre, a piramidális lépcsősor két másik bejárathoz vezető részén már csak a felső fogódzó áll kézre. A fogódzók végein nincs gomb, aminek segítségével esetleg ott lehetne felejteni szatyrot, korcsolyát.

A legalsó és a legfelső lépcsőfokokra ragasztott “söralátétek” feladatát nem ismerem, de gondolom, csúszásgátlás megtestesülései lehetnek.

 

 

 

 

 

Szegletek és gömbök

 

Az építők a mellvéden gömbökkel törik meg a barokk szögletek szigorú egyhangúságát - amit egyébként esténként a fények rásimuló játéka is old. (Például erre a gömbre térfigyelő kamera szegeződik. Kiemelten értékes darab lehet.) Záróelemként is megjelennek még ezek a gömbök a mellvéd végeinél, szerintem teljesen kiesve a stílusból; odabiggyesztve, azzal a koncepcióval, hogy legyen ott valami, ami megakasztja a tekintetet. De hát nem volna harmonikusabb sans limites siklani, mint a jégpályán?

Ha már mindenáron tagolni akarták a mellvédet, szerencsésebb lett volna a látvány (tagolás) szempontjából, ha a gömbök szegletesítésével próbálkoznak, és ezen vállalkozás eredményeképpen valamely élekkel bíró térbeli alakzatokat alkalmaznak a gömbök helyett. De leginkáb semmit. Miért kell az egyébként tetszetős épületet bibircsókokkal elrontani?

 


 

 Online források:

 

  1. műemlékem.hu (http://www.muemlekem.hu/muemlek?id=11503)
  2. Wikipedia (http://hu.wikipedia.org/wiki/V%C3%A1rosliget)
  3. ELTE Művészetelméleti és Médiakutatási Intézet (http://mmi.elte.hu/szabadbolcseszet/index.php?option=com_tanelem&tip=0&id_tanelem=638)
  4. Magyar Fotókeret (http://foto.acegem.hu/displayimage.php?album=11&pid=452#top_display_media)
  5. Városligeti Műjégpálya honlapja (http://mujegpalya.hu/?p=articles&articleGroup_id=6&cmi=6)
  6. épülettár.hu (http://epulettar.hu/projekt/varosligeti-mujegpalya-budapest-xiv)

 

 

- end -

 


2 komment

Címkék: felújítás műjégpálya városliget csikkgyűjtő

A bejegyzés trackback címe:

https://setakfannival.blog.hu/api/trackback/id/tr914500669

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

smiley 2012.12.12. 12:12:24

Kedves Simon,
vajon kiről mintázta ezt a figurát?
süti beállítások módosítása